W. David Collins

Chief of Marketing, HQ AFSVC VSM

Mr. Wallace “David” Collins II is the Chief of Marketing, HQ Air Force Services Center, Joint Base San Antonio, TX. His headquarters team of 19 marketing professionals manage brand development, integrated marketing, and marketing strategies for Air Force Services’ portfolio of activities and programs including Air Force Bowling, Golf, Outdoor Recreation, Aero Clubs, Auto Hobby Shops, Arts & Craft Centers, Community Centers, Child and Youth Programs, Air Force Inns, Family Campgrounds, RV Storage, Rental Programs, Information Tickets & Tours, Food and Beverage Operations, and Open Houses/Airshows worldwide while also facilitating installation support, training, and development of more than 360 field marketers at over 100 operating locations. Mr. Collins is from San Antonio, Texas. He received a Bachelor of Arts degree in Speech Communication, with a Business Administration Minor, from Texas A&M University in 2002. He was commissioned through the Corps of Cadets, Air Force ROTC program. After completing just over 4 years on active duty, he took a 5 year break in service to pursue a career in academia and public education, teaching fourth grade and kindergarten while serving as an administrative intern responsible facilitating strategic plans and process improvement events for school and district offices in the San Antonio area. Mr. Collins also earned a Master of Science degree in Education Administration from Texas A&M University-San Antonio in 2011 and is an Association of National Advertisers Certified Marketing Professional. Mr. Collins is a career Force Support Officer, who has served in all installation-level FSS functions through Squadron Command. He possesses additional duty qualifications as an Inspector General, Command Post OIC, and in Operations Management. His entrepreneurial and business experiences in the Air Force, and as a successful small business owner, for over 20 years, have proven invaluable to the Services business functions he has managed in the United States Air Force and to which he now provides trusted consultation at HQ AFSVC. His last civilian assignment wasChief Marketing Strategist at HQ Air Force Services Center and is concurrently an Air Force Reserve Lieutenant Colonel serving as Command Post OIC, 433rd Airlift Wing, Joint Base San Antonio, TX.EDUCATION2002 Bachelor of Arts degree in Speech Communication, Texas A&M University2003 Aerospace Basic Course, in residence2011 Master of Science in Education Administration, Texas A&M-San Antonio2012 Squadron Officer School, by correspondence

ASSIGNMENTS1. June 2002 – May 2003, Services Officer, Fitness OIC, 90th Services Squadron,F.E. Warren AFB, WY2. June 2003 – June 2004, Services Officer, Food Service Manager, 90th Services Squadron, F.E. Warren AFB, WY3. June 2004 – May 2005, Services Officer, Outdoor Recreation OIC, 90th Services Squadron, F.E. Warren AFB, WY4. June 2005 – 2006, Community Support Flight Commander, 8th Services Squadron, Kunsan AB, ROK5. June 2006 – August 2006, Executive Officer, 12th Services Squadron, Randolph AFB, TX6. August 2006 – May 2011, Obligated Inactive Ready Reserve, Air Reserve Personnel Center, Buckley AFB, CO7. August 2006 – June 2012, Teacher, EC-4th Grade, Southwest ISD, San Antonio, TX8. May 2011 – March 2013, Service Flight Commander, 433rd Force Support Squadron, Joint Base San Antonio-Lackland, TX9. March 2013 – November 2015, Chief Compliance Officer, 433rd Airlift Wing, Joint Base San Antonio-Lackland, TX10.November 2015 – March 2018, Commander, 94th Force Support Squadron, Dobbins ARB, GA11.March 2018 – July 2022, Chief Marketing Strategist, HQ Air Force Services Center, Joint Base San Antonio, TX12.July 2022 – Present, Chief of Marketing, HQ Air Force Services Center, Joint Base San Antonio, TXMAJOR AWARDS AND DECORATIONSAir Force Commendation MedalAir Force Meritorious Service MedalEFFECTIVE DATES OF PROMOTIONSecond Lieutenant May 15, 2002 First Lieutenant May 15, 2004 Captain May 15, 2006GS-12 March 18, 2013Major March 28, 2013GS-13 November 29, 2015Lieutenant Colonel October 1, 2020GS-14 July 31, 2022(Current as of September 2022)